FAQ – Časté dotazy a odpovědi

Jak co nejlépe fotobanku používat? Přečtěte si tyto podmínky použití, časté dotazy a odpovědi.

Podmínky použití / Časté dotazy a odpovědi

Jaká je podmínka použití fotografií?

Na stránku či web, kam fotografii vkládáte, prosím vložte prolinkovaný odkaz v této podobě: foto: Fotobanka Český ráj (s odkazem na https://fotobankaceskyraj.cz). Bez vložení odkazu není použití fotografií možné.

Jak do stránky odkaz vložit?

Zmínku s odkazem můžete vložit například pod fotografii, anebo dolů na stránku, kam fotku vkládáte. Jak to udělat? Nejprve napište „foto: Fotobanka Český ráj“ (bez uvozovek). Potom napsaný text označte a pak na klávesnici zmáčkněte CTRL+K (na macOS CMD+K). Otevře se okno pro vložení odkazu. Vložte tam https://fotobankaceskyraj.cz a potvrďte. Hotovo. Tím je podmínka použití fotografií splněná.

Jak mám správně uvést zdroj, pokud chci fotky použít pro použití na papíře, na tisk letáků, katalogů, na plakát?

Dolů pod fotografii uveďte „foto: Fotobanka Český ráj, fotobanka-ceskyraj.cz“ (bez uvozovek, s pomlčkou uprostřed domény).

Jak správně odkázat na fotobanku, když chci fotografii publikovat na sociálních sítích?

Prozatím stačí v popisu fotografie zmínit – na Facebooku foto Fotograf Piny.cz, anebo na Instagramu foto @mariankabele.

Jak fotografii získám?

Na hlavní stránce, kde jsou náhledy fotografií, si vyberte, která fotka se vám líbí. Klikněte na ni. Otevře se větší náhled. Pak klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte Uložit obrázek jako… a fotografii si uložte, kam potřebujete. Do budoucna připravuji vložení tlačítka pro rychlé stažení fotky. V případě publikování fotografie uveďte zdroj – odkaz na tuto fotobanku, viz výše.

Mohu fotografie použít i pro komerční účely?

Ano! Fotografie zdarma, splníte-li podmínku výše, můžete fotografie použít pro osobní i komerční účely. Avšak v případě zobrazení budov, firemních značek, lidí, jsou fotografie k využití v režimu editorial (zpravodajská licence). Součástí snímků nejsou dohody Model Release, Property Release.

Mohu fotografie stáhnout hromadně a publikovat jinam?

Ne. Hromadné stahování a redistribuce či prodej fotografií je zakázán. Připravuji tematické balíčky, kde bude možné fotografie získat hromadně.

Kdo je autorem fotografií?

Českorajský fotograf a lektor fotokurzů Marián Kábele. Možná se časem přidají i další fotografové.

Proč poskytuješ své fotografie zdarma?

Protože je k sehnání velice málo fotografií Českého ráje, které je možné legálně použít na webových stránkách, letácích, v brožurách, prospektech, a to i v placených fotobankách, jež bývají většinou zahraniční. Jelikož Český ráj pravidelně fotografuji, vydávám foto kalendáře a tvořím i jiné produkty, lidé se mě ptají, jestli bych měl k dispozici pár fotografií Českého ráje. Než každému odpovídat zvlášť, napadlo mě, že založím tuto fotobanku a část svého portfolia navíc uvolním pro použití zdarma. Navíc mě fotografií hodně baví, je škoda tu hromadu snímků mít jen „v šuplíku“.

Když to jsou fotografie zdarma, jsou horší kvality?

Všechny fotografie pečlivě vybírám, v případě potřeby retušuji drobnosti, upravuji tonalitu. Z každé akce mám více snímků. Ty nejlepší si nechávám jen pro své projekty a produkty, ale i tak mi jich dost zbývá. Takové publikuji sem.

Jaké rozlišení a technické parametry fotografie mají?

Delší strana 1600 px, formát JPEG. Snímky fotografuji digitální plnoformátovou zrcadlovkou, některé také bezzrcadlovkou, což ale například pro použití na webu bohatě stačí.

Připravuji webové stránky svého penzionu v Českém ráji. Mám si fotografie na web umístit v plné kvalitě?

To nedoporučuji, načítání webu by to mohlo zpomalit. Je lepší fotografie nejprve zmenšit a publikovat v potřebné kvalitě. Přečtěte si návod 12 zásad pro vkládání fotografií na web, aby vám přivedly více zákazníků

Co když potřebuji fotografie v ještě lepší kvalitě, pro velkoformátový tisk, anebo snímky jiných míst?

Napište mi e-mailem na info@mariankabele.cz.

Potřebuji nafotit svůj objekt, areál. Mohu si objednat fotografování na zakázku?

Ano. Napište mi na info@mariankabele.cz, domluvíme se.

Jak často ve fotobance přibývají nové snímky?

Průběžně, podle časových možností. Chcete-li vědět o nových fotografiích dostupných zdarma, přihlaste s k odběru novinek.

Mám další dotaz, kde najdu odpověď?

Napište mi e-mailem na info info@mariankabele.cz